Haslam Names 118 Tennesseans to 52 Boards, Commissions

Press release from the Office of Tennessee Gov. Bill Haslam; August 26, 2014:

NASHVILLE – Tennessee Gov. Bill Haslam today announced the appointments of 118 Tennesseans to 52 boards and commissions.

“I am honored to make these appointments, and I appreciate these men and women who are so willing to serve in this capacity,” Haslam said. “Tennessee will be well-represented on these boards and commissions.”

The governor continues to evaluate the state’s complete range of boards and commissions to identify potential reforms that might be made to ensure Tennesseans have a government that is responsive, effective and efficient.

Appointment terms are varied due to differing statutory requirements or term limits determined by specific qualifications. The appointments are:

Advisory Committee on Credit Life Insurance Rates
Dick Williams, Knoxville

Advisory Council for the Education of Students with Disabilities
Brian Brown, Lenoir City
Alfred Hacker, Athens

Advisory Council on Workers’ Compensation
John Burleson, Jackson

Air Pollution Control Board
Wayne Davis, Alcoa
John Roberts, Manchester

Board for Licensing Alarm Systems Contractors
Scott Cockroft, Memphis

Board for Licensing Health Care Facilities
David Rhodes, Memphis
Sherry Robbins, Knoxville

Board of Chiropractic Examiners
Sheila Fitzgerald, Franklin
Cole Hosenfeld, Knoxville

Board of Dispensing Opticians
Greg DeCrow, Bartlett

Board of Examiners in Psychology
Janice Pazar, Memphis
Tim Urbin, Bristol

Board of Ground Water Management
Tim Hawn, Pikeville

Board of Occupational Therapy
Marilyn Franklin, LaVergne

Board of Parole
Barrett Rich, Somerville

Board of Physical Therapy
Beth Buttrey, Memphis

Board of Podiatric Medical Examiners
Sheila Schuler, Nashville
Paul Somers, Nashville

Board of Respiratory Care
Troy Hamm, Murfreesboro
Lisa Caldwell, Signal Mountain

Board of Veterinary Medical Examiners
Ann Strong, Alamo

Great War Commission
Michael Birdwell, Cookeville
Daryl Carter, Johnson City

Humanities Tennessee Board of Directors
Nathan Buttrey, Franklin

Interagency Coordinating Council
Amy Ayer, Murfreesboro
Lindsey Fournier, Murfreesboro

Keep Tennessee Beautiful Advisory Council
Terry Griffin, Clarksville
Sherrell Lyon, Jonesborough
Larry Potter, Memphis
Jeffrey Thomas, Jonesborough

Pest Control Board
Robert Frost, Nashville

Private Investigation and Polygraph Commission
Rick Jones, Nashville

Star Quality Advisory Council
Michael Dobbs, Nashville

State Board of Accountancy
Trey Watkins, Memphis

State Board of Cosmetology and Barber Examiners
Anita Allen, Spring Hill
Kelly Barger, Knoxville
Nina Coppinger, Hixson
Bobby Finger, Memphis
Ron Gillihan, Memphis
Yvette Granger, Memphis
Judy McAllister, Decatur
Patricia Richmond, Lewisburg
Mona Sappenfield, Memphis
Amy Tanksley, Brentwood
Dianne Teffeteller, Maynardville

State Board of Education
Lillian Hartgrove, Cookeville
Cato Johnson, Memphis
Wendy Tucker, Nashville

State Capitol Commission
Howard Gentry, Nashville

State Soil Conservation Committee
Pal Neal, Lebanon

State Workforce Development Board
Rogers Anderson, Franklin
Martha Axford, Knoxville
Walter Butler, Huntingdon
Trudy Carson, Nashville
Echell Eady, Murfreesboro
Andre Fowlkes, Memphis
Ann Hatcher, Nashville
Mary Jones, Covington
Ventrus Norfolk, Morristown
Jason Rich, Waynesboro
Jan Williams, Selmer
Jimmy Williamson, Dyersburg
Sandra Woods, Humboldt
Mayra Zimmer, Nolensville

TennCare Pharmacy Advisory Committee
Sara Hughes, Nashville

Tennessee Aeronautics Commission
Larry Mullins, Johnson City

Tennessee Advisory Council on Intergovernmental Relations
Betsy Crossley, Brentwood

Tennessee Arts Commission
Patsy White Camp, Jackson

Tennessee Collection Services Board
Bart Howard, Dickson

Tennessee Commission on Children and Youth
Kelly Drummond, Knoxville
Ashley Dunkin, Lawrenceburg
Amy Jones, Jackson
Amy Lawrence, Knoxville
Rob Mortensen, Nashville
Wendy Shea, Memphis
Christy Sigler, La Vergne

Tennessee Community Services Agency Statewide Board of Directors
Trudy Hughes, Maryville
George Lowe, Mountain City
Gwendolyn Wright, Memphis

Tennessee Council for the Deaf, Deaf-Blind and Hard of Hearing
Janie Neal, Knoxville
Philip Yater, Old Hickory

Tennessee Council on Developmental Disabilities
Stephanie Cook, Knoxville
Tommy Lee Kidd, Lawrenceburg
Deborah McBride, Wildersville
Tecia Pryor, Smithville

Tennessee Education Lottery Corporation Board of Directors
Susan Lanigan, Hendersonville

Tennessee Heritage Conservation Trust Fund Board
Jeremy Nagoshiner, Nashville

Tennessee Historical Commission
Tiny Jones, Columbia

Tennessee Historical Records Advisory Board
Thomas Aud, Jackson
Andrea Blackman, Nashville
Beverly Bond, Memphis
Myers Brown, Nashville
Jackie Glenn, Maryville
Jill Hastings-Johnson, Clarksville
Wayne Moore, Nashville
Sonya Moreland, Knoxville
Aimee Saunders, Thompson’s Station

Tennessee Medical Examiner Advisory Council
David Purkey, Knoxville

Tennessee Medical Laboratory Board
Mark Calarco, Brentwood

Tennessee Real Estate Appraiser Commission
Norman Hall, Brentwood
Fred Mackara, Johnson City
Timothy Walton, Memphis

Tennessee Real Estate Commission
Diane Hills, Kingsport

Tennessee Rehabilitative Initiative in Corrections (TRICOR) Board
Tonya Jones, Nashville
George Phillips, Gallatin

Tennessee State Veterans’ Homes Board
Wanda Graham, Franklin
Richard Grant, Memphis
Susan Hall, Murfreesboro
Charles Kirkpatrick, Knoxville
Tiffany Sawyer, Hixson

Tennessee Student Assistance Corporation
LaSimba Gray, Memphis
Tom Hughes, Athens

Tennessee Suicide Prevention Advisory Council
Chris Morris, Jackson
Anne Stamps, Crossville

Traumatic Brain Injury Advisory Council
Mark Heydt, McDonald

Water and Wastewater Operators Certification Board
Darryl Green, Jackson