Categories
Featured NewsTracker

Unofficial Results for Contested TN House, Senate Primary Races

HOUSE

EAST TENNESSEE

District 2 (R): part of Sullivan County

  • INCUMBENT: Tony Shipley of Kingsport 3,405
  • CHALLENGER: Ben Mallicote of Kingsport 3,394

District 5 (R): part of Greene County

  • INCUMBENT: David Hawk of Greeneville 3,093
  • CHALLENGER: Bradley Mercer of Afton 1,311
  • CHALLENGER: Ted Hensley of Chuckey 2,705
  • CHALLENGER: Duncan Cave of Greeneville, 665

District 6 (R): part of Washington County

  • INCUMBENT: Dale Ford of Jonesborough 2,703
  • CHALLENGER: James (Micah) Van Huss of Jonesborough, 3,154

District 8 (R): part of Blount County

  • INCUMBENT: Art Swann of Maryville 4,371
  • CHALLENGER: Grady E. Caskey of Walland, 1,322

District 10 (R): all of Hamblen County

  • INCUMBENT: Don Miller of Morristown, 2,358
  • CHALLENGER: Tilman Goins of Morristown, 2,586

District 11 (R): all of Cocke County, parts of Meigs and Jefferson Counties

  • INCUMBENT: Jeremy Faison of Cosby 3,626
  • CHALLENGER: Phil Morgan Jr. of Newport 2,264

District 12 (R): part of Sevier County

  • INCUMBENT: Richard Montgomery of Sevierville 3,457
  • CHALLENGER: Dale Carr of Sevierville 3,535

District 20 (R): part of Blount County

  • INCUMBENT: Bob Ramsey of Maryville 3,747
  • CHALLENGER: Tona Monroe of Greenback 1,569

District 22 (R): all of Meigs and Polk Counties, part of Bradley County

  • INCUMBENT: Eric Watson of Cleveland 5,675
  • CHALLENGER: David L. Kimbro of Cleveland 856

District 24 (R): part of Bradley County

  • INCUMBENT: Kevin Brooks, Cleveland 5,737
  • CHALLENGER: Jack L. Epperson of Cleveland 1,424

District 27 (R): part of Hamilton County

  • INCUMBENT: Richard Floyd of Chattanooga 7,897
  • CHALLENGER: Basil Marceaux Sr. of Soddy Daisy 782

District 28 (D): part of Hamilton County

  • INCUMBENT: Tommie Brown of Chattanooga 1,514
  • INCUMBENT: JoAnne Favors of Chattanooga 3,957

District 31 (R): all of Bledsoe, Rhea and Sequatchie Counties and part of Roane County

  • INCUMBENT: Jim Cobb of Spring City 4,252
  • CHALLENGER: Ron Travis of Dayton 4,357

District 32 (R): part of Loudon and Roane Counties

  • INCUMBENT: Julia Hurley of Lenoir City 3,704
  • CHALLENGER: Kent Calfee of Kingston 4,609

MIDDLE TENNESSEE

District 45 (R): part of Sumner County

  • INCUMBENT: Debra Young Maggart of Hendersonville 3,444
  • CHALLENGER: Courtney Rogers of Goodlettsville 4,643

District 48 (R): part of Rutherford County

  • INCUMBENT: Joe Carr of Lascassas 3,402
  • CHALLENGER: Ryan T. Harring of Murfreesboro 1,055

District 57 (R): part of Wilson County

  • INCUMBENT: Linda Elam of Mt. Juliet 2,259
  • CHALLENGER: Susan Lynn of of Lebanon 4,719

District 58 (D): part of Davidson County

  • INCUMBENT: Mary Pruitt of Nashville 1,273
  • CHALLENGER: Harold M. Love of Nashville 1,314
  • CHALLENGER: Steven Turner of Nashville 764

District 61 (R): part of Williamson County

  • INCUMBENT: Charles Sargent of Franklin 3,050
  • CHALLENGER: Rob Hathaway of Franklin 1,888

District 66 (R): all of Robertson County

  • INCUMBENT: Joshua Evans of Greenbrier 4,286
  • CHALLENGER: Lee Harrell of White House 1,715

District 71 (R): all of Hardin, Wayne and Lewis County, part of Lawrence County

  • INCUMBENT: Vance Dennis of Savannah 3,243
  • CHALLENGER: Shirley B. Curry of Waynesboro 3,238

WEST TENNESSEE

District 84, (D): part of Shelby County

  • INCUMBENT: Joe Towns Jr. of Memphis 4,079
  • CHALLENGER: Hendrell Remus of Memphis 919

District 85 (D): part of Shelby County

  • INCUMBENT: Johnnie Turner of Memphis 4,437
  • CHALLENGER: Eddie Jones of Memphis 1,482

District 90 (D): part of Shelby County

  • INCUMBENT: John J. Deberry, Jr. of Memphis 4,081
  • INCUMBENT: Jeanne D. Richardson of Memphis 2,123
  • CHALLENGER: Ian L. Randolph of Memphis 629

District 93 (D): part of Shelby County

  • INCUMBENT: G.A. Hardaway of Memphis 2,922
  • INCUMBENT: Mike Kernell of Memphis 1,875

District 96 (R): part of Shelby County

  • INCUMBENT: Steve McManus of Cordova 4,536
  • CHALLENGER: Jim Harrell of Cordova 1,172

District 99 (R): part of Shelby County

  • INCUMBENT: Ron Lollar of Bartlett 9,063
  • CHALLENGER: Thomas Stephens of Millington 1,552

 

SENATE:

EAST TENNESSEE

District 2 (R): all of Blount County, part of Sevier County

  • INCUMBENT: Doug Overbey of Maryville 11,328
  • CHALLENGER: Scott Hughes of Seymour 7,258

District 8 (R): all of Claiborne, Grainger, Hancock, Hawkins, Jefferson and Union Counties

  • Frank Niceley of Strawberry Plains 7,020
  • Jeffrey D. Brantley of Sharps Chapel 1,816
  • Cynthia Bundren Jackson of Rogersville 5,430
  • Hobart L. Rice of Dandridge 1,483

MIDDLE TENNESSEE

District 14 (R): all of Bedford, Lincoln, Marshall and Moore counties, part of Rutherford County

  • INCUMBENT: Jim Tracy of Shelbyville 11,169
  • CHALLENGER: Matt Randolph of Ardmore 1,707

District 28 (R): all of Giles, Lawrence, Lewis, Maury, Perry, Wayne Counties

  • Joey Hensley (now serving in House of Representatives) of Hohenwald 12,586
  • Dean Dickey of Columbia 3,845

WEST TENNESSEE

District 30 (D): part of Shelby County

  • INCUMBENT: Sen. Jim Kyle of Memphis 7,361
  • INCUMBENT: Sen. Beverly Marrero of Memphis 5,931

District 32 (R): all of Tipton County, part of Shelby County

  • INCUMBENT: Mark Norris of Collierville 26,578
  • CHALLENGER: Woody Degan of Germantown 3,317


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *